Smulkieji verslininkai prilygsta didiesiems
Neseniai susikūrusi Smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) taryba siekia pagerinti tokio verslo sąlygas mieste. Praeitą savaitę tarybos susitikime diskutuota apie uostamiesčio verslininkus slegiančius mokesčius. Paaiškėjo, jog SVV, kaip ir stambus verslas, į Klaipėdos miesto biudžetą suplukdo apie pusę surenkamų mokesčių.
Susitikimo metu išsiaiškina, kad tiek SVV, tiek stambusis verslas ir Klaipėdos, ir valstybės biudžetą papildo vienodais mokesčiais – jokių išlygų nei vieniems, nei kitiems nėra. Visi moka vienodus ir vienodo dydžio mokesčius.
Prabilta, jog SVV turėtų būti suteikiama daugiau lengvatų. Susitikime dalyvavusi Klaipėdos savivaldybės Mokesčių skyriaus vedėja Jolanta Uptienė tikino, jog miesto valdžia tokias lengvatas suteikia. Tiesa, ne pagal verslo dydį, o pagal kitus kriterijus. Pavyzdžiui, lengvatos suteikiamos senamiestyje ar centre įsikūrusiems verslininkams, užsiimantiems menine ar turizmą skatinančia veikla, atliekantiems pastato ar fasado remontą ir panašiai.
Anot J. Uptienės, nuo 2007-ųjų Klaipėdos savivaldybės įvairiems mokesčiams suteiktų lengvatų vertė siekia pusę milijono litų, jomis kasmet pasinaudoja apie 30 įmonių. Tiesa, pasak Mokesčių skyriaus vedėjos, lengvatų gali būti ir nebesuteikiama tiek daug, nes drastiškai mažėja įvairių mokesčių surenkamumas į savivaldybės biudžetą.
SVV tarybos nariai domėjosi ne tik mokesčiais, bet ir rinkliavomis, tačiau ir šioje srityje, J. Uptienės teigimu, dominuoja lygybė. Rinkliavos tiek mažiesiems, tiek stambiesiems verslininkams yra vienodos. Daugiausiai lėšų surenkama už komunalines atliekas.
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Klaipėdos skyriaus atstovė Edita Cibienė papasakojo, jog uostamiestyje daugėja veikiančiųjų pagal verslo liudijimą. Taip 2011-aisiais vertėsi 4 111 gyventojų, 2010 metais – 3 911. Pastaruoju metu daugėjo ir gyventojų, besiverčiančių individualia veikla. 2011-ųjų sausį jų užregistruota 53, o šiemet sausį – jau 83.
Šiuo metu Klaipėdoje, VMI duomenimis, yra per 7 000 akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių – 438 vidutinės įmonės, per 800 mažų ir per 5000 labai mažų. Pasak E. Cibienės, SVV mieste sumoka apie 47 proc. mokesčių. Likusius į krepšelį suneša apie 10 stambių įmonių, tarp kurių – nemažai uosto bendrovių. Daugiausiai – net 26 proc. – mokesčių 2011-aisiais į savivaldybės biudžetą sumokėjo AB “Klaipėdos nafta”.
Didžiausią dalį mokesčių krepšelyje sudaro gyventojų pajamų mokestis (55 proc.). Pelno mokestis sudaro apie 20 proc. visų mokesčių.
SVV tarybos nariai, formuodami susitikimo išvadas, pabrėžė, jog žinant, kad smulkusis ir vidutinis verslas Klaipėdai atneša beveik tokią pat dalį mokesčių, kaip ir stambus verslas, savivaldybė smulkiesiems turėtų skirti daugiau dėmesio.
2012-02-06,
Eglė RUŠKUTĖ
Šaltinis: dienraštis Vakarų ekspresas
Autorius: Loreta,
2012 02 06 @ 18:17
Nekilnojamojo turto mokesčio dydžiai (1 proc.) ir žemės bei žemės nuomos mokesčiai yra visiems vienodi, tačiau nevienodos mokestinės vertės, nuo kurių ir mokamas tas nekilnojamojo turto ir žemės mokestis. Mokestinių verčių dydžiai priklauso nuo komercinių patalpų ir žemės vietos mieste. Senamiestyje jie yra didžiausi, todėl ir nekilnojamojo turto bei žemės ir žemės nuomos mokestis yra didžiausi senamiestyje ir miesto centre.